TR | EN
HÜCRE KÜLTÜRÜ LABORATUVARI

Hücre Kültürü, hücrelerin kontrollü şartlar altında geliştirildiği bir prosestir. Hücresel ve moleküler biyolojide kullanılan önemli tekniklerden biridir. Hücrenin normal fizyolojisi ve biyokimyasını çalışmak için eşsiz bir model sistem sunmasının yanı sıra ilaçların ve toksik bileşenlerin hücre üzerindeki etkilerini gözlemlemlemek, mutagenez, karsinogenez çalışmları, ilaç geliştirme ve biyolojik bileşenlerin (aşı, terapötik proteinler vb.) üretimi gibi daha pek çok alanda kullanım sağlamaktadır.

 

 

ARUM Hücre Kültürü Laboratuvarı bünyesinde aşağıda marka ve modelleri verilmiş olan pek çok cihaz bulunmaktadır. Laboratuvarımız araştırmacılara iki farklı imkan sunmaktadır. Bunlardan biri "hizmet alımı" yoluyla araştırmacılarımızın laboratuvarımızdan yararlanmasıyken, diğeri ise laboratuvarın "araştırmacıya tahsisi" ile ARUM bünyesindeki bir uzmanımız eşliğinde araştırmacının kendi sarfları veya ARUM bünyesindeki sarf malzemelerle laboratuvarın doğrudan kullanımına yönelik araştırmacıya açılmasıdır.

ARUM Hücre Kültürü Laboratuvarında şu an için virüs çalışmaları yapılmamakta olup ilerleyen dönemlerde yoğun talep olması halinde gündeme alınabilecektir.

 

Hücre Kültürü Laboratuvarı Bünyesindeki Cihazlar:

İnverted Mikroskop - Carl Zeiss Primovert

Biyogüvenlik Kabini - ESCO Class II BSC

Karbondioksit İnkübatörü (A) - Panasonic

Karbondioksit İnkübatörü (B) - ESCO

Masaüstü Soğutmalı Santrifüj - Hermle Labor Technik

Otomatik Hücre Sayım Cihazı - LUNA-II

Otoklav - ALP Co. Ltd. CL-40M

Vorteks-Stuart SA8

Hassas terazi - PRECISA ES 225SM-DR

Orbital Çalkalayıcı - STUART SSL1

pH metre, OHAUS ST3100

Sıvı Nitrojen Tankı - ANTECH

Derin Dondurucu (-80o C)

Derin Dondurucu (-40o C)

Derin Dondurucu (-20o C)

 

Hücre Kültürü Laboratuvarı Hizmetleri:

Hücre Kültüründen DNA Eldesi (Kit Protokolü)

Hücre Kültüründen DNA Eldesi (Manuel Protokol)

Sterilite Kontrol - Mikoplazma Testi - PZR Yöntemi

Sterilite Kontrol - Mikoplazma Testi - DAPI Yöntemi

Hücre Sayımı

Hücre Çoğaltılması

Hücre Dondurulması ve Saklanması

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

*Laboratuvarımızda bulunan sarf malzemeler ile ilgili bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

*Belirlediğiniz süreler boyunca laboratuvarımızın başka araştırmacılar/hizmetler için kullanımda olup olmadığını tespit edebilmemiz için planladığınız hizmet alımı veya laboratuvar tahsisi için lütfen en az yedi (7) gün önceden bizimle irtibata geçiniz.

*Yukarıda belirtilmiş olduğu üzere verdiğimiz "Hücre Kültürü Laboratuvar Hizmetleri" için kalite prosedürlerimiz gereği tarafınızca hizmet öncesi yapılması gerekenler (hücre tesliminde dikkat edilecek hususlar vb.) ile ilgili dökümanları okuyunuz ve doldurulması gereken formları doldurunuz.

*Laboratuvar kullanımına dair iş planı/paketinizi bir tablo halinde göndermeniz gerekmektedir.

*Telefon ile olabilecek yanlış anlaşılmaları önlemek adına lütfen e-posta aracılığıyla iletişime geçiniz. İletişim: arum@ogu.edu.tr